KEKEMELİK

KEKEMELİK NEDİR ?

Konuşmadaki akıcılığın bozulması, bunlara verilen psikolojik (Konuşmaktan çekinme, konuşurken hata yapmaktan korkma) ve motor reaksiyonlarla (Vücudun çeşitli yerlerinde oluşan tikler), konuşmadaki uzatmalar, tekrarlar ve duraklamalarla kendini gösterir.
Bunlar genellikle :
Hece-ses uzatma (d-d-d-dur),
Kısa kelime tekrarı (al-al-al),
Ses uzatma ( Ssssssssivas ),
Durma Bloklamalar (an-ladım),şeklinde olabilir.

KEKEMELİĞİN NEDENİ NEDİR?

Kekemeliğin bir tek nedeni yoktur. Yapılan araştırmalara göre çocuklukta başlayan tipik kekemelik fizyolojik faktörler barındırmaktadır. Örneğin kekemeliği olan bireylerin yaklaşık %50’sinde kanıtlanmış genetik etkiler vardır. Kekemeliğin, stresli ortamlarda artması, nedenlerinin psikolojik olduğunun düşünülmesine yol açmaktadır, ancak bu doğru değildir. Psikolojik faktörler kekemeliği tetikleyebilir ya da ortaya çıkarabilir fakat kekemeliğin nedeni değildir.

Travmanın Ardından Ortaya çıkan Kekemelik
Herhangi bir travma, kaza, çarpma vb. nedenlerle açığa çıkan bedensel olmayan bir bozukluktur, İstenmeyen ve başarıyı engelleyen bir yaşam tarzı olan kekemelik kişi için olduğu kadar, yakınları, iş arkadaşları ve ailesi içinde önemli bir sorundur. Psikolojik konuşma bozukluğu olan kekemelik derece derecedir

 

Korku İle Birlikte Paralellik Gösteren Kekemelik
Herhangi bir hayvandan veya olaydan etkilenerek korkan kişi konuşma zorluğuyla kekelemeye başlar. Aile bu olayı ilgi odağı haline getirirse konuşma bozukluğu sürekli kekelemeye dönüşür. Geçici olması gerekirken ayrılmaz bir parçaya dönüşür.

 

Dikkat Çekme İsteğiyle Oluşan Kekemelik
Kişi kendini kabul ettirmek, istediğine erişmek üzere kekeleme taklidiyle başladığı yanlışlığı uzun yıllar kabullenerek sürdürür.

 

Taklit Yoluyla Oluşan Kekemelik
Ailede konuşma zorluğu yaşayan birileri varsa aile içinde küçüğün yanında, “babası, amcası veya annesi de küçükken kekelerdi”, gibi konuşmalar doğru değildir. Bu tür empozeler adeta hipnotik etki yapar ve “Demek ki ben de bir süre kekeleyeceğim”, düşüncesini beraberinde getirir

KEKEMELİK DOĞUŞTAN MI OLUŞUR ?

Çocukların en hassas dönemi 2 – 14 yaşına kadar olan ergenlik dönemidir. Çocuğu aşırı derecede heyecanlandıran her faktör kekemeliğe neden olabilir. Kızlara göre erkeklerde görülme oranı dört kat daha fazladır. Hiç kimse kekeme olarak doğmaz.

 

Unutmayın !
Kekemelik diksiyon eğitimiyle geçecek bir konu değildir.
Kekemelik bir konuşma bozukluğu sorunudur, hapı ilacı yoktur.
Çünkü bir hastalık değildir.
Yalnızca eğitimle geçebilecek bir yapısı vardır..

NEDEN KAYSERİ KEKEMELİK DANIŞMANLIK ?

  • Kekemelik problemini bütün boyutlarıyla değerlendiriyoruz. Yani sadece telaffuz çalışmaları değil, nefes ve özgüven çalışmalarına ağırlık veriyoruz.
  • Öğrettiklerimizin sosyal ortamlarda kullanılmasını sağlıyoruz. Örneğin; Telefonda konuşma, topluluk karşısında kendini ifade edebilme, alış veriş de ürün sorma gibi çok faydalı özgüven çalışmaları yapıyoruz.
  • Çok iyi biliyoruz ki kitap okumayan birinin etrafındakilere anlatacak faydalı pek bir şeyi yoktur. Bu amaçla öğrencilerimizin çok sayıda kitap bitirmelerini sağlıyoruz.
  • Özellikle ilk ve orta öğrenim çağındaki öğrencilerimizi okul, aile ve merkez üçgeninde takip ediyor ve kazanılan başarının sürekliliğini sağlıyoruz.
  • Yıllardır süregelen tecrübe ve yüzlerce öğrenciye sağladığımız başarı.

 

KONUŞAMAYAN KALMASIN !!!
KEKEMELİK – PELTEKLİK – ARTİKÜLASYON
HIZLI KONUŞMA – GEÇ KONUŞMA
…. GİBİ PROBLEMLERE SON!
GÜZEL VE AKICI KONUŞMAK İÇİN BİZİ TERCİH EDİN..YAŞAM İÇİN DUYMAK,DİNLEMEK VE KONUŞMAK…
KAYSERİ KEKEMELİK DANIŞMANLIK
0352 222 98 38